Impregnaty do kamienia

Współcześnie w budownictwie stosuje się wiele materiałów dekoracyjnych, które mają na celu urozmaicić wnętrze i otoczenie budynku. Niestety nie zawsze tego typu rozwiązania cieszą nasze oko. Bowiem na skutek działania wielu czynników efekt końcowy jest zupełnie inny niż zamierzony.

Weźmy pod uwagę chociażby kamień, który jako naturalny materiał sprawia wiele trudności podczas użytkowania. Jest to popularnie wykorzystywany element dekoracyjny, który niestety bardzo szybko pochłania brud oraz nasiąka wodą i innymi płynami. Kamień naturalny, granit, czy piaskowiec – niezależnie od tego, z jakim materiałem mamy do czynienia, każdy z nich wymaga impregnacji.

W przeciwnym razie będą szpecić nasze wnętrza smugami, nalotem, czy innymi mało estetycznymi zjawiskami. W zależności od posiadanego kamienia należy dobrać odpowiedni środek, i raczej nie eksperymentować z tanimi, uniwersalnymi impregnatami. Bowiem możemy zniszczyć strukturę i przyczynić się do dalszych uszkodzeń.

Warto jednak pamiętać, że tego typu powierzchnie wymagają odpowiedniej pielęgnacji i regularnego czyszczenia środkami myjącymi, przeznaczonymi do kamienia naturalnego. Przed przystąpieniem do impregnacji warto usunąć wszelkie nieczystości i pozostałości po środkach chemicznych czystą wodą. Na czystą i suchą powierzchnię należy nanieść impregnat przy pomocy szmatki.

Po około dwudziestu minutach, w zależności od producenta, usuwamy nadmiar środka. Przy pierwszym użyciu zaleca się wykonanie próby impregnacyjnej na małej i niewidocznej powierzchni.